Winners List of My California GIS Mapping Competition

2018 Contest Winners

Click on the title of any project to view the Story Map project.

4th-8th grade division:

1st place (will advance to the national competition):
Jessica Huynh and Sorina Ngin, The Impacts of the Homeless on the American River Parkway
James Rutter Middle School, Sacramento (Teacher/Project Mentor: Karen Sanko)

2nd place:
Shounak Ray Chaudhuri and Gurshawn Boparai, Ten Endangered Animals of California
Morning Creek Elementary School, Poway (Teacher/Project Mentor: Soumya Chennapragada)

3rd place:
Theodore Saechao, The Change of Student Population in Elk Grove Schools
James Rutter Middle School, Sacramento (Teacher/Project Mentor: Karen Sanko)

4th place:
Emma Ruud, LGBT Pride Parades
Rancho Cucamonga Middle School, Davis (Teacher/Project Mentor: Jill Schwartz)

5th place:
Hamza Jaleel and Clay Ballard, California in the Civil War
Holmes Junior High School, Davis (Teacher/Project Mentor: Anna Amsler)

Honorable Mention:
Owen Michaels, The Husky
Vinewood Elementary School, Lodi (Teacher/Project Mentor: Nicole Dickinson)
Mihir Konkapaka, Junior Ranger Programs in California
Morning Creek Elementary School, Poway (Teacher/Project Mentor: Soumya Chennapragada)

 

9th-12th grade division:

1st place (will advance to the national competition):
Emily Woods and Sangam Sharma, A Sprinkle in Time @ Clark
Clark Magnet
High School, La Crescenta (Teacher/Project Mentor: Dominique Evans-Bye)

2nd place:
Marcello Vazquez, Glendale Crime Data
Clark Magnet
High School, La Crescenta (Teacher/Project Mentor: Dominique Evans-Bye)

3rd place:
Gillian Lowe, California’s Fires at the End of 2017
Clark Magnet
High School, La Crescenta (Teacher/Project Mentor: Dominique Evans-Bye)

4th place:
Anna Fedderen, Oroville Story: Before and After
Clark Magnet
High School, La Crescenta (Teacher/Project Mentor: Dominique Evans-Bye)

5th place:
Justice Garner, OUSD Schools Field Study: Equity and Environmental Justice
Bishop O’Dowd High School, Oakland (Teacher/Project Mentor: Sarah Bremer)

Honorable Mention:
Abigail Pagila, Alameda Boba Shops
Bishop O’Dowd High School, Oakland (Teacher/Project Mentor: Sarah Bremer)

2017 Middle School (4th-8th grade) Winners

Hazalle Leiva and Mario Silva

Hollenbeck
Middle School STEM Magnet (Teacher Laura Ruiz)

Liquor Stores and Schools

 

Gavin Mora and Nathan Larson

Vinewood
Elementary (Teacher Nicole Dickinson)

Sports Locations

 

Pranay Kulkarni

Morning
Creek Elementary School (Teacher Soumya Chennapragada)

Rocks and Minerals of National Parks in California

Annalyn Grant and Camille Troy

Vinewood
Elementary (Teacher Nicole Dickinson)

Endangered Species

 

 

2017 High School (9th-12th grade) Winners

Erika Hookasian and Mari Jrbashyan

Clark
Magnet High School (Teacher Dominique Evans-Bye)

California Drought

Claire  Lytle

Kearny
School of Science, Connections & Technology

(Teacher Corri-Anne Burgess)

Comparing Obesity Levels to Socioeconomic Status in 5th
Graders for SDUSD

Asad Dalmar and Alex Baustista

Kearny
School of Science, Connections & Technology

(Teacher Corri-Anne Burgess)

Body Composition K-12

Gerardo Cosio and Jesus Acosta

Math, Science and Technology Magnet Academy at Roosevelt High School
(Teacher Mariana Ramirez)

Classmates Not Inmates

Dominique Haro and Betsayda Puerta

Math, Science and Technology Magnet Academy at Roosevelt High School
(Teacher Mariana Ramirez)

Complex Post Traumatic Stress Disorder (C-PTSD)